۱۲:۳۹:۲۷ - چهارشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۵
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حضيره القدس محل دفن طاهره مكان استراتژيك تشكيلات بهائيت
در مقاله قبلی تا آنجا سرنوشت زرین‌تاج را پی گرفتیم که وی به اتهام ترور و تبلیغ و اقدام علیه امنیت ملی، توسط حکومت مرکزی دستگیر و روانه تهران شد. این اتهام به ترور شهید ثالث برمی گردد زیرا وی زمانی که از عراق به قزوین برگشت، شاهد بود که با افشاگری‌های ملامحمدتقی ‌برغانی(پدرشوهر و […]

در مقاله قبلی تا آنجا سرنوشت زرین‌تاج را پی گرفتیم که وی به اتهام ترور و تبلیغ و اقدام علیه امنیت ملی، توسط حکومت مرکزی دستگیر و روانه تهران شد.

این اتهام به ترور شهید ثالث برمی گردد زیرا وی زمانی که از عراق به قزوین برگشت، شاهد بود که با افشاگری‌های ملامحمدتقی ‌برغانی(پدرشوهر و عمویش) جریان انحرافی بابیت همانند جریان شیخیه در حال شکست است لذا به یک اقدام پیچیده و ضد انسانی متوسل شد. شاید این اقدام از روی احساساتی باشد که بر وی غلبه کرده و یا اینکه از سوی کنسولگری قدرت های سلطه که در قزوین مستقر بودند دستوری بر این امر داشت. به هر حال زرین تاج پایه‌گذار اعمال ترور در جریان بابیت شد و این روند نیز در طول زمان به تشکیلات بهائیت به ارث رسید. زرین تاج به واسطه این ترور و وقایع فتنه قلعه طبرسی تا دو سال به مدد حمایت های برخی از بابی ها و بهره‌گیری از تغییر محل اسکان در روستاهای نور مازندران توانست از چشم قانون دور بماند  اما سرانجام در ماه ربیع‌الثانی سال ۱۲۶۶هجری قمری -همان سالی که علی محمد شیرازی به اعدام محکوم و حکم مشارالیه در تبریز اجرا شد- دستگیر و به تهران فرستاده شد. به محض ورود زندانی به تهران، محل نگهداری وی به امر شاه در خانه کلانتر تعیین می شود.

حضیره-القدس

pdf

دانلود کامل مقاله

X پيوند ها
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب