خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
۹۵/۰۴/۳۰ ۱۲:۳۹
شناسه خبر : 329

حضيره القدس محل دفن طاهره مكان استراتژيك تشكيلات بهائيت

در مقاله قبلی تا آنجا سرنوشت زرین‌تاج را پی گرفتیم که وی به اتهام ترور و تبلیغ و اقدام علیه امنیت ملی، توسط حکومت مرکزی دستگیر و روانه تهران شد. این اتهام به ترور شهید ثالث برمی گردد زیرا وی زمانی که از عراق به قزوین برگشت، شاهد بود که با افشاگری‌های ملامحمدتقی ‌برغانی(پدرشوهر و […] ...

در مقاله قبلی تا آنجا سرنوشت زرین‌تاج را پی گرفتیم که وی به اتهام ترور و تبلیغ و اقدام علیه امنیت ملی، توسط حکومت مرکزی دستگیر و روانه تهران شد.

این اتهام به ترور شهید ثالث برمی گردد زیرا وی زمانی که از عراق به قزوین برگشت، شاهد بود که با افشاگری‌های ملامحمدتقی ‌برغانی(پدرشوهر و عمویش) جریان انحرافی بابیت همانند جریان شیخیه در حال شکست است لذا به یک اقدام پیچیده و ضد انسانی متوسل شد. شاید این اقدام از روی احساساتی باشد که بر وی غلبه کرده و یا اینکه از سوی کنسولگری قدرت های سلطه که در قزوین مستقر بودند دستوری بر این امر داشت. به هر حال زرین تاج پایه‌گذار اعمال ترور در جریان بابیت شد و این روند نیز در طول زمان به تشکیلات بهائیت به ارث رسید. زرین تاج به واسطه این ترور و وقایع فتنه قلعه طبرسی تا دو سال به مدد حمایت های برخی از بابی ها و بهره‌گیری از تغییر محل اسکان در روستاهای نور مازندران توانست از چشم قانون دور بماند  اما سرانجام در ماه ربیع‌الثانی سال ۱۲۶۶هجری قمری -همان سالی که علی محمد شیرازی به اعدام محکوم و حکم مشارالیه در تبریز اجرا شد- دستگیر و به تهران فرستاده شد. به محض ورود زندانی به تهران، محل نگهداری وی به امر شاه در خانه کلانتر تعیین می شود.

حضیره-القدس

pdf

دانلود کامل مقاله